logo Strefa Twórcza Fotografia

Jak przygotować się do sesji noworodkowej?

scroll bottom

Przyjście na świat nowego członka rodziny to szczególny i wzruszający moment w życiu każdej pary. Nic dziwnego, że rodzice pragną zachować te piękne momenty na dłużej w postaci zdjęć. Sesja noworodkowa to wyjątkowa pamiątka, która cieszy się dużą popularnością.

Często zdarza się, że do studia w Szczecinie trafiają pary, z którymi wcześniej spotykaliśmy się podczas sesji ciążowej, ale tym razem towarzyszy im maleństwo. Fotografowanie noworodka jest wyzwaniem zarówno dla świeżo upieczonych rodziców, którym towarzyszą bardzo duże emocje, jak i dla fotografów, którzy muszą wykazać się cierpliwością oraz delikatnością. Umiejętności te zdobywa się na specjalnych szkoleniach i warsztatach organizowanych właśnie dla fotografów, którzy specjalizują się w sesjach noworodkowych i fotografii rodzinnej. Dzięki wiedzy i doświadczeniu fotografa sesja przeprowadzana jest w bezpiecznych i komfortowych warunkach zarówno dla dziecka, które wymaga wyjątkowo delikatnego traktowania, jak i rodziców.

Kiedy zdecydować się na sesję noworodkową?

Dzieci bardzo szybko rosną, dlatego najczęściej fotografię noworodkową wykonuje się do 14 dnia życia dziecka. Termin ten ustala się dlatego, że do drugiego tygodnia życia maluszek z reguły dużo śpi i nie budzą go tak łatwo głosy czy inne hałasy. Maluszek przyjmuje dalej pozycję embrionalną i łatwiej go ułożyć do zdjęć. Dzięki temu sesję noworodkową można przeprowadzić bez wybudzania i na spokojnie ułożyć maleństwo w odpowiedniej pozycji. Maluszki tuż po przyjściu na świat nie cierpią też jeszcze na kolki oraz inne niemowlęce dolegliwości, co minimalizuje szansę na ewentualne złe samopoczucie maleństwa podczas sesji.

sesje noworodkowe Szczecin

Gdzie odbywa się sesja noworodkowa?

Sesje zdjęciowe przeprowadzane są w odpowiednio wyposażonym do tego celu profesjonalnym studiu w centrum Szczecina. Podczas zdjęć noworodek układany jest zazwyczaj w embrionalnych pozycjach, które w pierwszych dniach życia są dla niego bardzo naturalne. Studio wyposażone jest w odpowiednie, bezpieczne i certyfikowane pozycjonery, poduszki do układania oraz akcesoria dla niemowląt, co daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa maleństwu oraz rodzicom.

Jak przygotować noworodka do sesji zdjęciowej?

Maluszki w pierwszych dniach życia nie potrzebują wiele. Na ogół jedynie jedzą i śpią, dlatego nie trzeba szczególnie przygotowywać ich do sesji zdjęciowej. Najważniejszym elementem sprawnie przeprowadzonej sesji noworodkowej jest wcześniejsze nakarmienie maluszka, otoczenie go ciepłem i opieką, aby spał spokojnie, kiedy my będziemy pracować nad uchwyceniem jego pierwszych dni życia. Bardzo ważny jest tu spokój i opanowanie rodziców, ponieważ dzieci są jak gąbka – chłoną emocje opiekunów.

sesja noworodkowa Szczecin

Ile trwa sesja zdjęciowa?

Sesja noworodkowa rządzi się własnymi prawami. To maleństwo dyktuje nam warunki pracy. Aby czuło się bezpiecznie i komfortowo, a co za tym idzie, aby rodzice nie obawiali się o jego bezpieczeństwo, dopasowujemy się do rytmu maluszka. To on dyktuje warunki, na które my bezwarunkowo się zgadzamy. Dlatego w fotografii noworodkowej w Szczecinie staramy się, aby wszystko odbywało się w jak najbardziej komfortowych warunkach. Nie ma tu miejsca na pośpiech, a tempo pracy dyktuje maleństwo i jego potrzeby. Aby nie przemęczać młodych rodziców, sesja noworodkowa nie trwa zazwyczaj więcej niż 2 godziny. Podczas pracy rezerwujemy również czas na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne takie jak karmienie, przewijanie czy tulenie dziecka, tak by maleństwo miało zapewniony maksymalny komfort, opiekę i czuło się bezpiecznie.

Co zabrać ze sobą na sesję noworodkową?

Aby zadbać o wygodę zarówno swoją jak i dziecka należy zabrać ze sobą torbę z najpotrzebniejszymi artykułami dla noworodka. Najpraktyczniejsze będą tu:

  • Smoczek – nawet jeśli nie jest używany na co dzień, może uratować sytuację podczas sesji zdjęciowej.
  • Butelkę z mlekiem – na wypadek gdyby dziecko zgłodniało, warto mieć zapasową butelkę z odciągniętym mlekiem, lub w przypadku gdy maluszek karmiony jest mlekiem modyfikowanym, butelkę i ciepłą wodę w termosie do przygotowania mieszanki.
  • Kilka sztuk pieluszek tetrowych.
  • Kocyk – najlepiej z gładkiego materiału, by nie odciskał się na wrażliwej skórze dziecka.
  • Zapasowe ubranko – dzieci słyną z tego, że szybko się brudzą, więc warto spakować dodatkowy komplet ubrań.
  • Akcesoria – jeśli rodzice używają różnego rodzaju akcesoriów lub zabawek szumiących, dzięki którym maluszki spokojniej śpią, warto zabrać je ze sobą również na sesję zdjęciową z noworodkiem. Ta sama reguła tyczy się ulubionych pluszaków, lub innych pamiątek.
  • Mokre chusteczki – uratowały już niejedną sytuację, więc warto mieć je przygotowane również podczas sesji noworodkowej.
  • Krem do buzi – delikatna skóra niemowlaków wymaga pielęgnacji, więc warto ją zabezpieczać, aby na zdjęciach nie wyglądała na podrażnioną czy wysuszoną.

sesje noworodkowe Szczecin

Strój dla rodziców i rodzeństwa,
czyli jak ubrać się na sesję zdjęciową?

Sesje noworodkowe to nie tylko zdjęcia maluszka, ale i ujęcia rodzinne. W fotografii dziecięcej, a zwłaszcza noworodkowej najlepiej zrezygnować z krzykliwych kolorów, rzucających się w oczy grafik czy napisów firmowych na rzecz stonowanego i przede wszystkim wygodnego stroju. Bardzo dużą popularnością cieszą się tak zwane sesje „life style”, wykonywane w naturalnych i stonowanych stylizacjach. Piękne zdjęcia wychodzą, gdy rodzice i maleństwo ubrani są w tym samym stylu, dlatego najlepiej sprawdzi się tu zwykły, gładki, biały lub czarny T-shirt, a dla maluszka body w pasującym kolorze. Warto też wyposażyć się w dwa komplety stroju, na wypadek zabrudzenia ubrań. Nasze studio fotograficzne oferuje również zdjęcia stylizowane z wykorzystaniem pozycjonerów oraz rekwizytów, tzw. propsów. Jak w przypadku każdej sesji, mama powinna zadbać o makijaż, a także manicure, ponieważ dłonie będą wyeksponowane, szczególnie w kontakcie z maleństwem.

Co decyduje o końcowym efekcie zdjęć?

Fotografia dziecięca wymaga dużej precyzji, wprawy oraz delikatności. Dzięki doświadczonemu fotografowi, który zadba o odpowiednie naświetlenie i ułożenie maleństwa, a także na etapie obróbki i postprodukcji wykona staranny retusz oraz redukcję niedoskonałości, efekt końcowy będzie piękną i wzruszającą pamiątką dla całej rodziny.

Sesje noworodkowe Szczecin

Zapoznaj się z naszą ofertą sesji noworodkowej!

strefatworczafotografia
F
F