logo Strefa Twórcza Fotografia

Jak współpracować z Parą Młodą podczas sesji zdjęciowej?

scroll bottom

Poradnik fotograficzny
Sesja ślubna – jak ją wykonać dobrze?

Jak zrobić efektowne zdjęcia? Wielu początkującym fotografom wydaje się, że efekt końcowy sesji ślubnej zależy przede wszystkim od predyspozycji modeli. A to właśnie w gestii fotografa leży, by wydobyć naturalne piękno i uchwycić niewidzialną nić emocji. Wykonanie dobrych zdjęć jest procesem długotrwałym, ale możesz się tego nauczyć! Oto poradnik fotograficzny, który ułatwi pracę z parą młodą dla tych, którzy stoją po drugiej stronie obiektywu.

Jak odtworzyć wizerunek pary młodej, która liczy na oszałamiający efekt? Nie ma co się oszukiwać: każda para chce mieć piękną pamiątkę ze ślubu. Aby zdjęcia były udane, warto wziąć pod lupę 5 najważniejszych aspektów, które mają wpływ na efekt końcowy sesji ślubnej. Szczecin słynie z pięknych miejsc, z pewnością warto je wykorzystać w swojej pracy! Na życzenie młodych warto też podjąć wyzwanie i wyruszyć w poszukiwaniu wyjątkowych lokalizacji w Polsce. Tutaj łap nasze Top 10 – najlepsze miejsca na sesję zdjęciową w Polsce. Ale najpierw udoskonal swój warsztat.

Sesja ślubna Szczecin – studio czy plener?

Sesję zdjęciową w studiu można wykonać w zasadzie z każdej okazji. Dobre oświetlenie, dobranie odpowiedniego tła, dodatkowe akcesoria – taka praca w zawodzie fotografa jest trochę podobna do taśmy produkcyjnej. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie, możemy pokusić się nawet o stwierdzenie, że sesja ślubna w studiu jest… nudna. Serio, wcale nie przesadzamy! Wyruszając w plener, zawsze pojawiają się okazje do stworzenia niepowtarzalnych ujęć. Zakochane spojrzenia o wschodzie słońca, we mgle, lub w deszczu… Takich atrakcji nie zapewni Ci nawet najlepsze studio fotograficzne. Natura otwiera przed Tobą drzwi, które pozwalają wydobyć z sesji to, co najpiękniejsze! A zatem, by złapać wyjątkowe kadry, po prostu wyrusz w teren.

Złap niewidzialne emocje – ślub w Szczecinie

Dobry aparat, to podstawa pracy profesjonalnego fotografa ślubnego. Szczecin ma kilku specjalistów z tej branży, ale w Polsce jest ich znacznie więcej. Konkurencja mobilizuje do rozwijania się – ulepszania warsztatu i inwestowania w sprzęt. Jak zrobić dobre zdjęcie ślubne? Pomogą Ci w tym obiektywy stałoogniskowe z dużym otworem przysłony F1.2, F1,4, które pozwalają uzyskać efekt rozmytego tła w portrecie oraz odcięcie od niego postaci. Ultra szerokokątny zoom 12-24mm F2.8 umożliwia uzyskanie szerokiej i nietypowej perspektywy. Z takim zestawem można uchwycić niewidzialną nić emocji pomiędzy parą zakochanych w sobie ludzi i jednocześnie ukazać piękno otaczającej ich przyrody.

Dron na sesji ślubnej pozwala uchwycić nieziemskie kadry. To profesjonalne urządzenie jest kosztowne, jednak efekt zdjęć z dużej odległości, często rzuca na kolana! I to dosłownie.

W pracy fotografa ważne są również umiejętności interpersonalne. Zdjęcia powinny być ponadczasowe i niepowtarzalne, a w tym najbardziej pomaga praca zespołowa 🙂

Stwórz relację – odkryj naturalność

Kluczem do naturalnych zdjęć z sesji ślubnej jest wprowadzenie pary młodej w odpowiednie flow. Pamiętaj, to Ty, jako fotograf jesteś odpowiedzialny za to, by atmosfera była przyjemna, a młodzi wyluzowani. Na tym między innymi polega Twoja praca. Nad relacją z klientem warto pracować już od pierwszego spotkania. Wzbudzenie zaufania ułatwi pokonanie bariery – sprawi, że para będzie naturalna. Powiedz im, że zależy Ci na tym, by byli po prostu sobą, a o Twojej obecności mogą w ogóle zapomnieć. Wtedy wychodzą najpiękniejsze zdjęcia ślubne.

Kadry z efektem WOW – sesja ślubna w Szczecinie

Zdjęcia wykonywane na tle natury otwierają przed fotografem ogromne możliwości. Ale również weryfikują jego umiejętności. Szybkie zdjęcia seryjne 10 klatek na sekundę umożliwiają fotografowanie dynamicznych scen. Zamrożony ruch potrafi zrobić prawdziwy efekt „WOW”. Wijąca się suknia ślubna, lub welon, który unosi wiatr w połączeniu z mrocznym lasem, zachodzącym słońcem, czy też biegnącym nurtem rzeki sprawiają, że zdjęcia stają się lustrem otaczającej nas rzeczywistości. Oko doświadczonego fotografa w złotej godzinie potrafi uwiecznić prawdziwe perełki. I chociaż praca ze zmieniającym się światłem promieni słonecznych nie należy do najprostszych, warto podjąć wyzwanie i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć… Te zadanie z pewnością ułatwi stosowanie blendy oraz bezprzewodowych lamp błyskowych w modyfikatorach.

Obróbka zdjęć – fotograficzna kropka nad „i”

Ostatnim etapem, bardzo czasochłonnym, jest końcowa obróbka zdjęć w specjalnie przystosowanych do tego programach komputerowych. Adobe Photoshop CC i Adobe Camera RAW to programy, które między innymi ułatwiają pracę zawodowym fotografom. Podstawowa obróbka obejmuje balans bieli, kontrast, światła, cienie, gradację kolorów, czy też redukcję szumów… Każdy proces ma ogromne znaczenie, dlatego warto poświęcić na niego swój czas. Po dokonaniu obróbki podstawowej czas na obróbkę szczegółową, czyli retusz. To właśnie tutaj fotograf ślubny może wyostrzyć wzrok, wybielić zęby czy też wygładzić cerę. Na życzenie pary młodej możemy dokonać nawet formowania sylwetki, jednak warto pamiętać, że najpiękniejsze zdjęcia to te, które oddają rzeczywiste piękno zakochanych. Stawiamy na naturalność.

A na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z aparatem, zacznij szlifować swoje umiejętności z mniej wymagającymi parami. Do nauki, nawet w formie barteru, świetnie sprawdzają się sesje narzeczeńskie lub kobiece. Niezwykle wdzięcznymi modelami są również dzieci. Zdjęcia ślubne to odpowiedzialne zadanie, które zostanie bardzo dokładnie ocenione przez parę młodą. Klienci są wymagający i często wiedzą, jakiego dokładnie efektu oczekują. Jeśli nie sprostasz ich oczekiwaniom, nie pozostawią na Tobie suchej nitki. A falstart w branży fotograficznej odbija się szerokim echem. Dlatego zainwestuj w dobry sprzęt i ucz się powoli, zdobywając kolejnych zadowolonych klientów. A gdy zbudujesz już odpowiednie portfolio i wyostrzysz swój fotograficzny warsztat, odważnie wejdź w świat ślubów! To taki fotograficzny level master 😉

strefatworczafotografia
F
F