logo Strefa Twórcza Fotografia

Moda weselna, która może odebrać zdrowie!

scroll bottom

Czy chciałbyś stracić wzrok w czasie weselnej zabawy? Decydując się na współpracę z podwykonawcą, który używa niebezpiecznych laserów, Wy – jako organizatorzy, macie wpływ na wystąpienie takiego zdarzenia. Wiązka światła laserowego może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń rogówki oka. A oprócz utraty wzroku weselników, lasery mogą doprowadzić także do uszkodzenia matrycy w aparacie.

Pary młode prześcigają się w zapewnieniu gościom wyśmienitej zabawy weselnej do białego rana. Jedni decydują się na puszczanie romantycznych lampionów lub pokazy fajerwerków. Inni wynajmują barmanów, serwując gościom widowisko z podrzucaniem butelek i płonącymi drinkami. Na topie jest też taniec w chmurach, który można uzyskać dzięki wytwornicy ciężkiego dymu. Na szczycie listy atrakcji na wesele znajduje się od wielu lat także fotobudka. Ale w ostatnim czasie coraz więcej zespołów muzycznych i DJ zaopatrzyło się w lasery, by móc wykonywać profesjonalne pokazy. Są też tacy, którzy używają wiązki takiego światła, zamiast światła ledowego. Z pewnością w zamiarze taki zabieg ma wpłynąć na jakość zabawy gości. W rzeczywistości – nic bardziej mylnego!

Lasery na weselu – czy są śmiertelnie niebezpieczne?

Mało która para młoda, organizując swoje wymarzone przyjęcie weselne, orientuje się, jak bardzo niebezpieczne jest światło laserowe. Mocna wiązka światła laserowego może uszkodzić wzrok gości bawiących się na parkiecie! Dodatkowo uszkadza także matryce w aparatach fotograficznych, czego niestety mieliśmy okazję doświadczyć osobiście. Jaką zatem musi mieć moc?

Usterka, której nie uznaje serwis gwarancyjny

Profesjonalny fotograf na wesele nie obędzie się bez aparatu fotograficznego z prawdziwego zdarzenia. Wysoka jakość zdjęć w tym zawodzie jest przecież najlepszą wizytówką. Inwestycja w sprzęt jest niezbędna. Światło lasera w czasie zabawy weselnej jest niebezpieczne dla ludzi i dla sprzętu fotograficznego. Uszkodzona matryca wiąże się z wydatkiem z rzędu 3-5 tysięcy złotych. Niestety, spowodowana w taki sposób usterka nie podlega serwisom gwarancyjnym. Jest to uszkodzenie uznawane za mechaniczne! Dlatego, po pierwszej takiej przygodzie i negatywie rozpatrzonej reklamacji przez producenta naszego aparatu, zdecydowaliśmy, że nie chcemy więcej ryzykować.

Wpływ laserów na jakość zdjęć i filmu

Lasery skutecznie wpływają również na jakość materiału, który otrzymujecie od fotografa lub kamerzysty. Goście weselni oraz Wy sami staracie się wyglądać tego dnia olśniewająco. Modne kreacje oraz wieczorowe makijaże zostają uwiecznione na kadrach z wesela. Niestety, jeśli na sali włączone są lasery na zdjęciach i filmie są widoczne defekty w postaci małych kropek. Mogą się one znaleźć zarówno na sukienkach, garniturach jak i na twarzach. Pomimo wysokiej jakości sprzętu oraz profesjonalnych programów do obróbki materiału, tych kropek nie da się zlikwidować! Efekt końcowy naszej pracy może być wówczas niezadowalający.

Umowa – zapis o wykorzystywaniu laserów

W umowie, którą świadomie podpisujecie, by nawiązać z nami współpracę, jest dotyczący tego zapis. Informuje on, że nie zgadzamy się na używanie laserów przez zespół muzyczny lub DJ w czasie przyjęcia weselnego. I zgodnie z umową – to Wy, jako organizatorzy – zobowiązujecie się dopilnować, by efektowne oświetlenie było w technologii ledowej, czyli bezpiecznej dla weselników i dla sprzętu fotograficznego.

Niestety, jeśli lasery na weselu są mimo wszystko stosowane, my jako podwykonawcy mamy prawo przerwać wykonywanie swojej pracy. Jest to zgodne z naszą umową.

Nie ryzykujcie zdrowiem Waszych gości!

Nie chcemy stawiać Was w sytuacji, w której Wasz DJ lub Wy sami będziecie musieli zapłacić tak wysoką stawkę za naprawę naszego sprzętu. W takich sytuacjach wolimy się wycofać i zrezygnować z wykonywania fotograficznej relacji. Jako profesjonaliści nie informujemy Was przed tym faktem w dniu ślubu, tylko w chwili podpisania umowy. Macie czas, by porozmawiać ze swoimi podwykonawcami o bezpieczeństwie technologii, którą stosują. Warto wtedy zapytać, czy w ogóle są świadomi, jakie zagrożenia niesie używanie tak mocnej wiązki światła.

Ze względu na płynące niebezpieczeństwo, warto sprawdzić, czy wykorzystanie takiej technologii na Waszym weselu jest planowane. Czasem zwracają na tę kwestię uwagę nawet sami goście weselni. Są świadomi nieodwracalnych skutków, które niosą za sobą lasery. Każdy, kto zna działanie laserów, nie chce podjąć tego ryzyka. My, jako fotografowie i jako uczestnicy wesela również. Zachęcamy Was do bezpiecznej zabawy weselnej. Byście mogli bawić się do białego rana, bez przykrych niespodzianek.

strefatworczafotografia
F
F