logo Strefa Twórcza Fotografia

Plan wesela: Jak dobrze zorganizować ślub i nie zwariować?

scroll bottom

Nasze zawodowe doświadczenie nie pozostawia złudzeń. Śluby, które kończą się nieprawdopodobnie świetnym teledyskiem i unikalnymi kadrami to te, które zostały skrupulatnie zaplanowane. Tylko pogoda – Szczecin na szczęście jest dość ciepły – może stać pod znakiem zapytania. Wynik całej reszty zależy od Waszego zaangażowania. Oto 13 zasad organizacji wesela, które bez wątpienia warto wziąć pod uwagę, tworząc harmonogram wesela w Szczecinie.

Na myśl o ślubie najczęściej przychodzi Wam do głowy salon sukni ślubnych w Szczecinie, fason garnituru, pomysł na ślubną fryzurę, paznokcie, rodzaj butów… I można by tak wymieniać te ślubne detale niemal w nieskończoność. I pewnie – to są niezwykle ważne kwestie, które mają realny wpływ na efekt końcowy, czyli wygląd i Wasze samopoczucie. Jednak w naszym poradniku skupimy się tym razem na kwestiach, które często są przez Was pomijane, a również mają ogromny wpływ na efekt naszej pracy – fotografa ślubnego w Szczecinie. Przechodzimy do konkretów – oto zasady świetnie zorganizowanego ślubu – w Szczecinie i nie tylko.

Plan wesela, a przygotowania do ślubu

Harmonogram nie jest fikcją. Organizacja wesela to proces długi i skomplikowany. Spoczywa na Was ogromna odpowiedzialność. Gdy jeszcze nie targają Wami ekstremalne emocje, zapiszcie dokładnie cały przebieg dnia ślubu. Dobrze przygotowana rozpiska sprawi, że będziecie mieli wolny umysł i czas na cieszenie się tym niezwykłym wydarzeniem. A więc nie zostawiajcie nic na ostatnią chwilę!

Justyna i Paweł fotograf na wesele Szczecin

Czas na każdy punkt – ślub bez wedding plennera Szczecin

Zapas czasu ma istotne znaczenie. Jeśli przejazd z domu do kościoła zajmuje Wam w normalnych warunkach 15 min, to zarezerwujcie na niego 30 min. Czasem życie pisze swój scenariusz, a niespodziewane incydenty na trasie potrafią zamienić dzień ślubu w prawdziwy koszmar. Podobnie z innymi punktami w harmonogramie. Wasz fotograf ślubny ze Szczecina zawsze pojawia się na miejscu przed czasem. Mamy czas na rozmowę, rozstawienie sprzętu i wybranie najlepszych miejsc na zdjęcia – bez stresu i nerwowej atmosfery.

Małgorzata i Maciej fotografia ślubna Szczecin

Małe odległości, ułatwiają organizację

Jeśli jesteście na etapie szukania kościoła i sali weselnej to zastanówcie się, czy w Waszej okolicy nie ma idealnych miejsc. Im większa odległość domu, kościoła i sali od siebie, tym więcej czasu zajmą Wam na ogół błahe czynności. Każdemu zdarzy się o czymś zapomnieć. Jeśli droga na salę weselną trwa dwie godziny, to dojazdy na nią przed samym ślubem i całą logistyka będą znacznie utrudnione.

Współpraca z fotografem ślubnym ze Szczecina najczęściej rozpoczyna się w Waszych domach. Efekt zdjęć z przygotowań w dużej mierze zależy od tego, jak Wy przygotujecie się do tego procesu.

Przygotowania do ślubu – o tym nie możecie zapomnieć

 • Usuńcie wszystkie niepotrzebne przedmioty z pokoju, w którym będziemy robić zdjęcia. Nawet jeśli jesteście zagorzałymi kibicami drużyny Pogoń Szczecin, szalik w tle podczas błogosławieństwa nie zrobi efektu WOW. Duży pokój z wyjściem na taras lub do ogrodu sprawią, że fotograf ślubny będzie miał większą dowolność, a Wy finalnie lepsze zdjęcia. Pokój powinien być przestronny. Ważne jest naturalne oświetlenie. Jeśli chcecie wykorzystać do zdjęć własny ogród, nie zapomnijcie o uprzątnięciu narzędzi, sprzętów i zabraniu prania.
 • Do zdjęć z obrączkami warto mieć ozdobną szkatułkę. Na ujęciach świetnie prezentują się takie dodatki jak tematyczne wieszaki, mucha, spinki do koszuli, podwiązka, butelka ulubionych perfum, pędzel do makijażu, lustro. W przypadku Panny Młodej zawsze fotografujemy samą suknię ślubną, welon i buty. Wypakujcie stroje z pokrowców, usuńcie z nich metki.
 • To, czy zdecydujesz się na bukiet ślubny kaskadowy, czy bukiet nosegay nie ma dla fotografa ślubnego w Szczecinie większego znaczenia. Ale ważne są wazony, w których stoją bukiety. Powinny być minimalistyczne i takie same. Pamiętaj, że w czasie wszystkich ujęć bukiet ślubny powinno się trzymać pomiędzy biodrami a talią. Wówczas każdy wygląda efektownie.
 • Rezerwując termin u kosmetyczki na makijaż ślubny oraz u fryzjerki dopasujcie godzinę, do harmonogramu dnia. Lepiej umówić się wcześniej, by w ostatniej chwili uniknąć nerwowej atmosfery. To samo dotyczy świadków. Powinni być gotowi podczas przygotowań i pierwszych zdjęć. Rezerwując termin u fotografa ślubnego w Szczecinie, ustalcie wstępną godzinę przyjazdu i zróbcie wszystko, byście w tym czasie byli już gotowi do współpracy. Jeśli świadkowie nie mogą być z Wami podczas przygotowań, poproście o pomoc rodziców lub rodzeństwo.
 • Aby zdjęcia były ciekawe, zaopatrzcie się w butelkę szampana albo whisky oraz odpowiednie szkło. Fotografujemy ubieranie panny młodej (zapinanie sukni, wkładanie butów, poprawianie makijażu). Kadry w ruchu zawsze lepiej się ogląda. A przygotowane rekwizyty sprawią, że zdjęcia będą naturalne.
 • Wszystkie zwierzaki na planie zdjęciowym są mile widziane pod warunkiem, że nie są agresywne. A i takie doświadczenia w swojej karierze niestety już mieliśmy.

Patrycja i Bartek - fotografia ślubna Szczecin

Tuż przed wyjazdem – błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo to niezwykle ważny i często wzruszający moment w dniu ślubu. Najlepiej, by odbyło się w większym pomieszczeniu. Możecie też przygotować specjalne miejsce w ogrodzie lub na tarasie. Materiał rejestrujemy z dźwiękiem, na etapie postprodukcji oceniamy, czy warto wykorzystać ścieżkę dźwiękową z przemówienia rodziców. Sam moment jest często stresujący. Jednak wiele par decyduje się podczas błogosławieństwa wręczyć rodzicom podziękowania, by z przyczyn osobistych uniknąć tego wydarzenia w czasie wesela.

Klasyczne lub w stylu retro auto do ślubu – Szczecin

Auto do ślubu podczas fotografii ślubnej bez względu na to, czy jest zabytkowe, czy też nowoczesne świetni urozmaica zbierany przez nas materiał. Chociaż w cenie jest minimalizm, to zadbajcie o to, by było czyste, a zamiast standardowych tablic rejestracyjnych zamontujcie ślubne. Mile widziane również inne dekoracje (kokardy na klamkach, czy też inne zdobienia). Wykonujemy ujęcia z drona podczas przejazdu. Fotografujemy moment wsiadania i wysiadania. Takie kadry świetnie wkomponowują się zarówno w album ślubny jak i w film lub teledysk. W środku auta możemy zamontować kamerę GO PRO, która z pewnością uchwyci kilka ciekawych momentów.

Patrycja i Bartek - fotografia ślubna Szczecin

Przebieg ceremonii ślubnej – ślub w Szczecinie lub w innym mieście

Ceremonia ślubna to moment tkliwy i niezwykły. Aby materiał był atrakcyjny, zwróćcie uwagę na usposobienie księdza. Znajdźcie takiego, który będzie miał dobrą dykcję i pogodne usposobienie. Dźwięk z przemówienia rejestrujemy dwoma mikroportami. Jeśli ksiądz mamrocze podczas mówienia, lub fałszuje podczas śpiewu (co niestety, również się zdarza) to efekt finalny będzie mało atrakcyjny. Jeśli ksiądz zabroni nagrywać kazanie i swoje przemówienia, koniecznie nam o tym powiedzcie. Podczas rozmowy, poinformujcie go, że fotograf i kamerzysta ślubny posiadają niezbędne przygotowanie liturgiczne, które pozwala na pracę w kościele.

Na jakość materiału ma wpływ również:

 • Wnętrze kościoła – najlepiej by było jasne i przestronne. To zapewnia nam pewną dozę swobody, a ujęcia w ruchu wypadają lepiej od tych statycznych.
 • Dekoracja kościoła – dobra florystka lub dekoratorka podpowie, jak udekorować kościół, by było klimatycznie, jeśli nie macie swojej wizji. W kościołach świetnie prezentują się świece w alejce, a jednolity czerwony lub biały dywan podniesie rangę samego wydarzenia. Jeśli nie chcecie dekoracji – postawcie na minimalizm. Kolorowy dywan kościelny nie będzie prezentował się zachwycająco…
 • Muzyka – współpraca z chórzystką, skrzypaczką lub scholą – oprawa muzyczna urozmaici ścieżkę dźwiękową w filmie. Postawcie na profesjonalistów.
 • Wejście do kościoła – może wprowadzić Was ksiądz, lub samą pannę młodą na przykład tata. Pamiętajcie, by iść powoli i się uśmiechać. Przed Wami na wstecznym biegu, będzie szedł Was kamerzysta na wesele ze Szczecina. Jeśli będziecie szli zbyt szybko – istnieje ryzyko, że się przewróci 😉
 • Przysięga – pamiętajcie, by mówić wyraźnie i patrzcie na siebie (nie na księdza) tak, jakby cały świat dokoła Was przestał istnieć. Nie ukrywajcie emocji. Pokażcie wzruszenie i radość.
 • Chwila wkładania obrączek – róbcie to powoli i w taki sposób, by nie zasłaniać górnej krawędzi obrączki. Wówczas kadry będą najbardziej efektowne! Później pokażcie dłonie w stronę obiektywu i się pocałujcie. I znowu – nie kryjcie emocji!
 • Współpraca – podczas ceremonii nie unikajcie aparatu, statywu lub kamery. Bądźcie sobą – w końcu stało się to, na co bardzo długo czekaliście – jesteście mężem i żoną 🙂 Możecie płakać ze szczęścia, pocałować się, złapać za rękę. Ja proszę tylko o to, żebyście nie robili grobowych min.
 • Wyjście z kościoła – poinformujcie najbliższą rodzinę i przyjaciół, by tuż po ceremonii zaczęli zachęcać pozostałych gości do opuszczenia murów kościoła. Podczas dźwięków Marszu Mandelsona powinniście w nim zostać już tylko Wy, Wasz ulubiony fotograf ślubny ze Szczecina oraz kamerzysta. Pamiętajcie, żeby iść powoli, naturalnie i radośnie. A do sypania ryżu, rzucania monetami na szczęście lub strzelania z tub wybierzcie dobrze zorganizowane osoby. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ te kilka sekund pokazujemy na zdjęciach i w teledysku w wersji slow motion. Dobrze zaplanowane wyście z kościoła wygląda spektakularnie! Pst zapytajcie proboszcza, kto powinien sprzątnąć ten bałagan, bo wiemy z doświadczenia, że zasady są skrajnie różne.
 • Życzenia – mogą odbyć się pod kościołem lub na sali weselnej. Nie zapomnijcie przygotować kosza na prezenty i pudełka na koperty. To znacznie usprawnia cały proces.
 • I jeszcze jedno – poproście swoich gości, by podczas ceremonii zdjęli pandemiczne maseczki. Kościoły często są duże, więc bez problemu można zachować dystans. Myślę, że nie chcecie, aby świadkami tej historycznej chwili byli „zamaskowani bandyci” (jakkolwiek do brzmi).
 • Pst nie zapomnijcie o dowodach osobistych 😉

Ceremonia na standardowym filmie ślubnym trwa 7-15 min. Efekt końcowy zależy od naszych ustaleń i Waszych indywidualnych oczekiwań.

Małgorzata i Maciej fotografia ślubna Szczecin

Wesele w Szczecinie i nie tylko – weselne must have

Wesele w standardowym filmie zajmuje najwięcej czasu. Najczęściej nagranie z tej części imprezy trwa od 30 do 60 minut. Bardzo długie filmy weselne nie są już na topie. Nagranie pokazuje wszystkie ważne momenty, a ostateczna długość zależy od tego, jak dużo atrakcji zapewnicie swoim gościom. Jeśli w dniu ślubu pogoda nie dopisze, to ujęcia z drona kościoła, sali weselnej spokojnie możemy wykonać w kolejnym dniu.

Dobra sala weselna, czyli jaka?

Sala weselna powinna być klimatyzowana i dopasowana do liczby gości. Jeśli jest otoczona małą infrastrukturą ogrodową, to chętnie wykorzystamy tę scenerię do zdjęć grupowych, rodzinnych. Zanim podpiszecie umowę, zapytajcie znajomych o opinię. Kuchnia powinna być sprawdzona – goście lubią dobrze zjeść.

Małgorzata i Maciej fotografia ślubna Szczecin

Postawcie na profesjonalnych usługodawców

Wesele jest po to, by goście mogli się pobawić, więc znajdźcie sprawdzonego DJ lub dobry zespół, który potrafi wyciągnąć zza stołów nawet tych najbardziej opornych weselników.

Dekoracja sali sprawi, że wesele staje się indywidualną realizacją. Zainwestujcie w ciekawe dodatki, które stworzą spójną całość. Dodatkowe oświetlenie, jasne kolory, świece oraz żywe kwiaty sprawią, że klimat będzie niepowtarzalny. Dużą popularnością cieszą się słodkie stoły, oraz ciężki dym na pierwszy taniec. W przypadku tego ostatniego dopytajcie podwykonawcę, czy dym rozchodzi się na boki, czy unosi się do góry. Najefektowniej na zdjęciach wygląda taki, który unosi się do góry niczym obłoki na niebie.

Powinniście również wiedzieć, że udane wesele to takie, w którym podwykonawcy tworzą zgraną drużynę. Pomimo tego, że każdy wykonuje swoje zadania, to znajdzie się czas na współpracę, gdy wymaga tego nagła sytuacja. Fotograf ślubny i kamerzysta mają podczas wesela do wykonania bardzo duży pracy. Nie może nam umknąć najmniejszy szczegół. Nasz zespół jest zawsze gotowy do pracy – na każdym etapie wesela. Oprócz usługi foto i filmu dysponujemy również fotobudką. O tym, dlaczego warto wybrać ją właśnie z naszej oferty, przeczytacie tutaj. Zdjęcia z naszej fotobudki oraz świetna zabawa Waszych gości to idealny dodatek, który urozmaica film i zdjęcia.

Opieka asystenta - fotobudka szczecin

Na co jeszcze, warto zwrócić uwagę, podczas organizacji wesela?

 • Wejście na salę – przywitanie chlebem i solą oraz pierwszy wspólny toast na sali,
 • Pierwszy taniec – przygotujcie się do pierwszego tańca. Ten moment można traktować jako oficjalne otwarcie weselnej imprezy – im większe show, tym lepszy materiał. Poproście swoich gości, by w tym czasie pilnowali najmłodszych dzieci. Biegające maluchy będą Was rozpraszać i sprawią, że uchwycenie dobrego zdjęcia może graniczyć z cudem.
 • Tort – polecamy wykorzystać klimatyczne race. Chętnie uchwycimy moment, w którym wzajemnie częstujecie się tym wyśmienitym deserem.
 • Oczepiny – powinny być wesołe, przemyślane i bezpieczne. Goście pod wpływem alkoholu nie mają już tak dobrej koordynacji ruchowej, jak na początku imprezy. Aby było bezpiecznie, warto dopytać DJ lub wodzireja, co planuje i sprawdzić, czy wszystkie propozycje są odpowiednie.
 • Atrakcje – pokazy sztucznych ogni, tańca, barmańskie lub puszczanie lampionów to ciekawe urozmaicenie materiału z wesela. Jeśli zdecydujecie się na takie dodatki, bez problemu uwzględnimy je w reportażu ślubnym, ale chcemy o tym wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem wesela.

Sesja ślubna – kiedy?

O tym, czy na sesję ślubną warto wybrać filharmonię w Szczecinie czy też inne miejsce i kiedy najlepiej wykonać zdjęcia pisaliśmy już tutaj. Zapoznajcie się z tym materiałem, nim podejmiecie ostateczną decyzję i umówicie się z nami na konkretny termin.

Małgorzata i Maciej fotografia ślubna Szczecin

Kilka słów na zakończenie o organizacji wesela

Pamiętajcie, że nawet najlepszy fotograf ślubny ze Szczecina nie zatuszuje Waszego braku organizacji. Efekt końcowy zależy od Waszego przygotowania. Jesteśmy do Waszej dyspozycji, zawsze chętnie pomagamy, ale nie możecie od nas oczekiwać cudów – niestety. Reportaż ślubny oraz film video pokażą, jak się bawili goście i to, w jakim nastroju byliście Wy w tym wyjątkowym dniu.

Utrzymanie gości na parkiecie to zadanie dla DJ. Weselnicy powinni uczestniczyć czynnie w zabawie, ponieważ wesele to nie pogaduchy przy piwie. Każdy gość może złożyć indywidualne życzenia do kamery. Chętnie wykorzystujemy takie wstawki w montażu filmu lub teledysku.

Justyna i Paweł fotograf na wesele Szczecin

Zawsze możecie liczyć na naszą pomoc, ale my musimy też wykonać swoją pracę, co jest naszym głównym zadaniem. Będzie nami miło, jeśli ciepły posiłek będziemy mogli zjeść przy stoliku, z którego widać cały parkiet. Lubimy widzieć, co dzieje – wówczas mamy czas na reakcję.

Oczekujecie od nas dobrze zorganizowanej pracy, a my cenimy współpracę z parami, które idealnie przygotowały swój ślub. Takie podejście sprawia, że przygotowując materiał ze ślubu i wesela mamy w czym wybierać, a Wy jesteście zachwyceni efektem końcowym naszej pracy.

To, czego jeszcze Wam brakuje?

strefatworczafotografia
F
F