logo Strefa Twórcza Fotografia

Ślubny poradnik FAQ

Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, przygotowaliśmy ślubny poradnik. Tutaj znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania przed podjęciem współpracy z fotografem ślubnym oraz kamerzystą na ślub. W swojej pracy cenimy jasne reguły gry. Chcemy, abyście mieli stuprocentową pewność, że warto współpracować właśnie z nami! Aby korzystanie ze ślubnego poradnika było szybkie i przyjemne, podzieliliśmy go na kilka istotnych kategorii. Gdyby jednak w FAQ zabrakło odpowiedzi na Wasze pytania, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu poprzez formularz kontaktowy.

FORMALNOŚCI

Tak. Naszą firmę prowadzimy w zgodzie z obowiązującym prawem. Mamy aktywną działalność gospodarczą, płacimy składki i podatki. W celu realizacji zlecenia podpisujemy umowę, która zapewnia Wam bezpieczeństwo. Wasze zadowolenie ze zrealizowanej przez nas usługi jest dla nas priorytetem. Tworzymy swój wizerunek przez rzetelnie wykonywaną pracę.

Jesteśmy mobilni i na Wasze życzenie możemy udać się w najdalszy zakątek Polski, Europy, a nawet kuli ziemskiej. Realizujemy zlecenia nad morzem i w górach. Z niecierpliwością czekamy na Waszą propozycję 🙂 Nasze studio mieści się w centrum Szczecina. Tutaj czekamy na Was osobiście.

Każdy z Was, kto jest zainteresowany współpracą, może zapoznać się z naszymi standardowymi pakietami. Są dostępne o każdej porze dnia i nocy w zakładce – oferta. Ma ona charakter poglądowy. Podczas indywidualnych spotkań przygotowujemy oferty szyte na miarę Waszych potrzeb.

Zapraszamy do naszego studia w centrum Szczecina na rozmowy przy dobrej kawie. Nic nam nie zastąpi osobistego spotkania. Poznamy się i sprawdzimy, czy wspólne flow jest nam pisane 😉 Jednak, gdy panujące okoliczności nie są sprzyjające, możemy skorzystać z video rozmowy. Jeśli zdecydujecie się na podpisanie umowy, możemy to zrobić również w dwa sposoby: osobiście lub online.

Z pewnością nie ma co czekać do ostatniej chwili. Jeśli planujecie ślub, zgłoście się do nas od razu po wyznaczeniu daty. Im dłużej zwlekacie, tym ryzyko, że termin będzie już niedostępny, jest większe. Obecnie mamy kulminacje ślubów z powodu pandemii. Zazwyczaj podpisujemy umowy o współpracę rok lub 2 lata do przodu.

Godziny współpracy podczas realizacji ślubów to kwestia bardzo indywidualna. Czas pracy dopasowujemy do potrzeb i rozkładu dnia Klienta. Pozostajemy z Wami maksymalnie przez 12 godzin.
Chcecie mieć w reportażu zdjęcia w czasie wykonywania makijażu lub u fryzjera? Nie ma problemu, przyjedziemy szybciej. Chcecie, abyśmy zostali z Wami dłużej? To też da się zrobić.

Naszą pracę najczęściej kończymy po oczepinach lub torcie.
Materiał, z którego przygotowujemy album ślubny i film zawsze jest kompletny.

W dniu ślubu jesteśmy do Waszej dyspozycji. Jeśli macie ochotę na wymarzone ujęcia, lub nietypowe kadry – z przyjemnością je dla Was wykonamy.

Wiemy, z jaką niecierpliwością czekacie na efekty naszej pracy. By zaspokoić Waszą ciekawość, możemy w ciągu 5 dni przesyłać pierwszą porcję materiału w postaci 15 gotowych kadrów. Dzięki temu możecie podzielić się minirelacją ze ślubu z rodziną, przyjaciółmi lub wrzucić ją do mediów społecznościowych. Na pozostałe fotografie ślubne będziecie musieli poczekać maksymalnie 60-90 dni kalendarzowych.

Wszystkie zdjęcia otrzymacie przez:

 • link do pobrania z wirtualnego dysku (chmura),
 • pendrive,
 • album lub fotoksiążka (zgodnie z ustaleniami).

Przy podpisaniu umowy oczekujemy wpłaty zadatku. To gwarancja rezerwacji terminu dla Was, i pewności współpracy dla nas. Kwota jest umowna – akceptowana przez dwie strony. Pozostałą część kwoty z umowy, rozliczacie najpóźniej w dniu wykonania reportażu ślubnego.

Zajmujemy się wielotorową fotografią, usługą filmowania, wynajmem fotobudki, oraz usługami dronem.

Nasze propozycje cenowe dostępne są w zakładce oferta.

W zakładce portfolio znajdziecie setki zdjęć z różnego zakresu naszej działalności. Jeśli to za mało, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością udostępnimy Wam więcej realizacji. Zachęcamy również do zapoznania się z opiniami naszych klientów.

Na szczęście nigdy nie było takiej sytuacji. Jednak w pracy, w której dyspozycyjność jest niezbędna, trzeba liczyć się z wypadkami losowymi. Dodatkowym plusem jest to, że pracujemy w duecie. Jedno z nas zawsze dotrze na Waszą uroczystość. Mamy jeszcze w swoim zasięgu grono profesjonalistów, którzy bez wątpienia godnie nas zastąpią. Poziomem swojej pracy nie odbiegają od naszego. A finalnie efekt końcowy zawsze leży w naszych rękach podczas obróbki zdjęć. Możecie zatem spać spokojnie!

ŚLUB

Przed ślubem przygotowujemy razem plan dnia – harmonogram wydarzeń wraz z godzinami. Podajecie nam szczegółowe dane, a gdyby w ostatniej chwili coś uległo zmianie, to koniecznie nas o tym poinformujcie. Oczywiście, zawsze jesteśmy u Was przed czasem. Nie zostawiamy realizacji na ostatnią chwilę. Pracujemy świadomie – lubimy zapoznać się z nowym miejscem, możliwościami technicznymi oraz światłem. Jesteśmy w stałym kontakcie – osobistym lub telefonicznym. Służymy dobrą radą. Pomożemy efektownie się ustawić, zaangażujemy do współpracy świadków. A wszystko po to, byście w dniu ślubu nie musieli się niczym przejmować.

Zdecydowanie polecamy współpracę w duecie. Nam ta opcja daje pewność, że Wy otrzymacie relację z tego wyjątkowego dnia z kilku perspektyw. Każdy z nas ma inną wizję, swoją artystyczną moc, co przekłada się na różnorodność kadrów. Obecność dwóch fotografów jest wręcz konieczna zwłaszcza podczas większych wesel. Każdy gość weselny zasługuje na uwagę, ale nie możemy pominąć tego, co dzieje się w Waszym otoczeniu. Właśnie dlatego, lepiej zdecydować się na współpracę z duetem.

Aby obsługiwać śluby kompleksowo, dysponujemy również odpowiednim sprzętem i świetnym operatorem, by stworzyć niepowtarzalny film z wesela. Współpraca zgranego zespołu, to między innymi gwarancja wyjątkowych ujęć na każdym jej etapie. Szczegółowo o zaletach zarezerwowanie takiego duetu możecie przeczytać w naszym artykule na blogu.

Oczywiście, że tak. Gdy tylko galeria zdjęć ślubnych będzie gotowa, przekażemy Wam link i dane do zalogowania się, byście mogli podzielić się nią ze swoimi bliskimi.

ALBUM ŚLUBNY

Album ślubny tworzy historię, do której po latach chętnie wrócicie i przeżyjecie ją jeszcze raz. Wypełniony artystycznymi kadrami będzie pigułką, tego co wydarzy się w tym magicznym dniu.  

Zazwyczaj reportaż ślubny oraz sesja ślubna w plenerze to około 800 zdjęć po obróbce. Styl naszej fotografii widzicie w ślubnym portfolio. Jeśli Wam się podoba, współpraca z pewnością będzie owocna.

Kadry, które będą dla Was wyjątkowe, poddajemy szczegółowej obróbce w poniższych ilościach:

 • Przygotowania 100 zdjęć (obróbka cyfrowa);
 • Ceremonia 100 zdjęć (obróbka cyfrowa);
 • Wesele 500 (obróbka cyfrowa);
 • Sesja ślubna 100 (obróbka cyfrowa).

Oczywiście jeśli powyższa ilość zdjęć nie jest dla Was satysfakcjonująca, możemy ją zmienić. Z doświadczenia wiemy jednak, że taka liczba fotografii ślubnych jest optymalna.

Tak. Wasze życzenie jest dla nas rozkazem 😉 Jednak miejcie na uwadze, że na końcowy efekt „wow” wpływa w dużej mierze obróbka cyfrowa.

Biorąc pod uwagę panujące trendy, nie robimy zdjęć w tonacji black&white. Oczywiście jeśli takie będzie Wasze życzenie, to są one w zasięgu naszych możliwości. Wówczas wykonujemy dwa komplety – w pełnym nasyceniu kolorystycznym i czarno-białym. Pamiętajcie, że decydując się wyłącznie na zdjęcia czarno-białe nie da się wrócić do koloru.

Album ślubny to zbiór najpiękniejszych kadrów z przygotowań, ceremonii, sesji plenerowej oraz innych wybranych ujęć. Samo wykonanie albumu to połączenie elegancji z najwyższą jakością materiałów. Projekt albumu jest zawsze indywidualny.

To Wy decydujecie o wyglądzie wizualnym, czyli o wzorze okładki, kolorze, ilości kart, personalizacji czcionek. Najlepsze ujęcia do albumu również możecie wybrać sami. Jeśli jednak wolicie tę kwestię pozostawić profesjonalistom, chętnie pomożemy 🙂

Wykonywane przez nas kadry najpierw selekcjonujemy. Następnie zabieramy się za postprodukcję – to najbardziej czasochłonny i trudny czas w pracy fotografa. Każde zdjęcie poddajemy starannej obróbce.

Retusz wykonujemy na niektórych zdjęciach, lub zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. Zdjęcia ślubne mają być pamiątką, do której będziecie chętnie wracać. Na Waszą prośbę możemy usunąć niedoskonałości, wygładzić twarz lub ujednolicić tło. Ważne byście akceptowali samych siebie, a o detale może zadbać nasze profesjonalne oko i fachowe umiejętności. Bezustannie pogłębiamy swoją wiedzę z zaawansowanych technik obróbki zdjęć. A wszystko po to, byście po odebraniu zdjęć, byli zadowoleni z efektu końcowego.

W trakcie realizacji materiału z Waszej uroczystości możecie być spokojni o jego bezpieczeństwo. Zapis podczas reportażu lub sesji prowadzony jest jednocześnie na 2 kartach pamięci. Dodatkowo przez 12 miesięcy od dnia ślubu Wasze zdjęcia przechowujemy na zapasowych dyskach – tzw. backup. Jeżeli jednak zawiodłyby wszystkie metody bezpieczeństwa, to my ponosimy koszty odzysku danych przez profesjonalne laboratoria. Na szczęście jeszcze nigdy nie było takiej potrzeby.

Szczegółowy obraz jest zasługą pełnoklatkowych matryc o rozdzielczości 33MPX. To one umożliwiają swobodne kadrowanie i uzyskanie ogromnej szczegółowości obrazu.

DRON NA WESELE

Pod tą nazwą kryje się bezzałogowiec, który zarejestruje wydarzenia z lotu ptaka. Dzięki niemu zdjęcia nabierają wyjątkowo ciekawej perspektywy. Jeśli zależy Wam na unikalnych kadrach, to warto rozważyć usługę filmowania dronem. Więcej o zaletach dronów przeczytacie w naszym artykule na blogu.

Używamy dronów renomowanej marki DJI. Model, który posiadamy to DJI Mavic 3. Wykonujemy ujęcia o dużej szczegółowości i płynności obrazu – 4K 120fps D-Log 10 bit, fotografie z powietrza w rozdzielczości 20MPX.

Jako firma posiadamy niezbędne pozwolenia wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, by obsługiwać zdalnie bezzałogowe statki powietrzne BSP.

FOTOBUDKA NA WESELE

Decydując się na poszerzenie naszej oferty o fotobudkę wybraliśmy najlepszego producenta w Polsce Smove i model Fbox Mini. Jest nowoczesna i interaktywna, ma świetny design oraz efektowne oświetlenie ledowe. Wkomponuje się w każdą salę weselną bez względu na motyw przewodni.

W pakiecie, oprócz kompletnej budki, dostaniecie śmieszne gadżety, które sprawiają, że zdjęcia będą wesołe i niepowtarzalne. Efekt zależy tylko i wyłącznie od fantazji Waszych gości. Nie zabraniajcie weselnikom korzystać z nich również podczas tańca. Pamiętajcie tylko o tym, że kompletny zestaw gadżetów powinien do nas wrócić po weselu. Więcej o naszej fotobudce piszemy w artykule na blogu.

Galerię dołączamy do pendrive ze zdjęciami ślubnymi. Będziecie mogli je przesyłać bez ograniczeń.

SESJA NARZECZEŃSKA

To idealny moment, by oswoić się z obiektywem. Sesja narzeczeńska to także możliwość poznania się lepiej. Wyczucie Waszych oczekiwań i możliwości, gdy stoicie przed obiektywem, sprawia, że podczas realizacji ślubnych zdjęć już wiemy, na co bardziej powinniśmy zwrócić uwagę. Nie idziemy na żywioł. Lepsze poznanie się przed ślubem sprawia, że będziemy czuli się w swoim towarzystwie swobodnie, a o tremie z pewnością zapomnicie. Jak sami widzicie sesja narzeczeńska, oprócz ciekawych kadrów wpływa na naszą długofalową współpracę.

Więcej informacji o sesji narzeczeńskiej znajdziecie w naszym portfolio.

Miejsce zależy w dużej mierze od Waszych upodobań. Może to być lokalizacja szczególna dla Waszego związku, albo miejsce, w którym najczęściej spacerujecie. Tak naprawdę ogranicza Was tylko wyobraźnia. My jesteśmy otwarci na Wasze propozycje.

Najlepszy okres na zdjęcia narzeczeńskie to ten, w którym nie macie jeszcze zbyt dużo „na głowie”. 2-3 miesiące przed datą ślubu, to czas, w którym nie dzieje się jeszcze tak wiele, jak w ostatnich kilku tygodniach. Przygotowania do ślubu pochłaniają wiele energii, dlatego warto wykonać sesję w okresie, gdy jesteście zrelaksowani jeszcze przed tym, gdy cała ślubna machina wskoczy na wysokie obroty.

Zdjęcia, które Wam przekazujemy mają bardzo dobrą rozdzielczość. Będą świetną pamiątką i bez problemu można je wykorzystać do wszystkich ślubnych dodatków:

 • zaproszenia,
 • winietki,
 • „save the date” – zawiadomienie o ślubie,
 • podziękowania dla rodziców,
 • ściana wspomnień etc.

SESJA ŚLUBNA

Małą sesję ślubną możemy wykonać w dniu ślubu. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sesja kilka dni po uroczystości. Dlaczego warto wykonać sesję w plenerze po ślubie przeczytacie w artykule na naszym blogu.

To kwestia bardzo indywidualna. My zawsze staramy się być do Waszej dyspozycji. Jeśli chcecie mieć zdjęcia w kilku różnych lokalizacjach, to wystarczy, że nas o tym poinformujecie z wyprzedzeniem, byśmy mogli zarezerwować odpowiedni zapas czasu.

Jak sama nazwa wskazuje przede wszystkim ślubna odzież. Warto pomyśleć o bukiecie ślubnym. Jeśli pierwowzór nie przetrwał może być zastępczy, lub wykonany z kwiatów sztucznych. Jeśli panna młoda podczas ślubu miała welon, to również warto go zabrać z sobą. Takie dodatki dają nam większe pole manewru, zdjęcia będą bardziej realistyczne.

Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje. Jeśli macie jakąś wymarzoną scenerię lub pozę, to oczywiście możemy spróbować wykonać podobne kadry. Pamiętajcie jednak, że efekt końcowy zależy w dużej mierze od Was samych.

Nie musicie lecieć aż do ciepłych krajów, by otoczenie w czasie pleneru ślubnego było wyjątkowe. Interesujące miejsca do wykonania sesji ślubnej, które z pewnością wzbudzą w Was zachwyt opisujemy w naszym artykule na blogu.

Przykładowe zdjęcia z plenerów ślubnych zobaczycie w portfolio.

FILM

O jakość filmowanego obrazu dbają pełnoklatkowe bezlusterkowce marki Sony dla profesjonalistów. Rozdzielczość 4K UHD sprawia, że wszystkie niezapomniane chwile zostaną uwiecznione w najmniejszych szczegółach. Do montażu filmów używamy nowoczesnych metod i aplikacji Adobe Premiere Pro.

Długi film nie znaczy lepszy. Czasy 5xDVD mamy już za sobą. Najczęściej film ślubny to 60-90 minut z przebiegu przygotowań, ceremonii ślubu, zabawy weselnej lub w zależności od indywidualnych ustaleń. Dodatkowo przekazujemy Wam dynamiczny teledysk, który trwa około 3 minuty. W nim są tylko najważniejsze momenty i artystyczne ujęcia. Dla nas najważniejsze jest to, by materiał się dobrze oglądało. Na nudę nie ma miejsca ani w filmie, ani w teledysku.

W pogoni za nowinkami technicznymi często wymieniamy sprzęt na nowszy. Chcemy, aby efekt naszych realizacji spełniał najwyższe standardy światowe. Obecnie pracujemy na bezlusterkowcach Sony Alpha. Posiadamy 3 body Sony A7 IV, zawieszone na paskach i szelkach Peak Design. Dysponujemy obiektywami najwyższej klasy marki Sony G Master. Płynność podczas ujęć filmowych zapewnia nam stabilizator obrazu DJI Ronin RS 2. A profesjonalna koloryzacja materiału filmowego o właściwym odwzorowaniu kolorów to również zasługa monitorów NEC 4K.

Taki sprzęt daje nam pewność, że otrzymacie świetny materiał bez względu na okoliczności i zastane warunki oświetleniowe. Zaplecze techniczne traktujemy priorytetowo. To ono ma ogromny wpływ na finalną jakość tego, co do Was trafia.

Pełnometrażowe filmy nie są udostępnione na naszej stronie, ponieważ wiąże się to ze zgodą na udostępnianie wizerunku przez każdego gościa z osobna. Jednak chętnie pokażemy Wam kilka ciekawych realizacji podczas indywidualnego spotkania w naszym studio.

Przykładowe teledyski naszych Par Młodych możecie zobaczyć na naszym portfolio – film.

WARTO WIEDZIEĆ

Ze względu na Wasz komfort zdecydowaliśmy się pracować na stałoogniskowych obiektywach. Aparaty pełnoklatkowe są niczym noktowizory. Świetnie radzą sobie nawet w ciemnych kościołach. Nie chcemy rozpraszać błyskiem lampy ani Was, ani Waszych gości podczas przysięgi.

Oczywiście, że tak. Odpowiednie upoważnienie jest niezbędne, by móc fotografować i filmować podczas ceremonii. Uczestniczyliśmy w niezbędnych szkoleniach, dlatego jeśli Wasz ksiądz o to zapyta, możecie udzielić mu informacji twierdzącej.

Jasne, że tak. Dysponujemy bazą kolegów i koleżanek z branży ślubnej z różnych dziedzin. Wszyscy wykonują solidnie swoją pracę. Podczas spotkania, lub w odpowiedzi na wiadomość e-mail możemy przesłać dane kontaktowe.

Zgoda na publikację Waszego wizerunku to stały element w naszej umowie. Oczywiście, nie musicie nam jej udzielać. Prosimy jednak, byście przed ostatecznym podjęciem decyzji, zastanowili się, dlaczego wybraliście akurat nas? Czy wysoka jakość zdjęć w naszym portfolio oraz ich różnorodność nie przyczyniły się do tego? No właśnie.

W zawodzie fotografa, to jedyna możliwość przekonania do siebie kolejnych klientów. Przeglądanie zdjęć w naszej ofercie oraz, tych opublikowanych w mediach społecznościowych, to szansa na rozwój i realizację kolejnych zleceń. Dlatego zgoda na publikację wizerunku to dla nas punkt szczególnie ważny.

Najpierw weźcie głęboki wdech, a później poinformujecie nas o tym co się dzieje. Jeśli to jakiś drobiazg, to możemy porozmawiać telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem komunikatora. Jeśli zmiany są bardziej drastyczne, co w pandemicznym świecie staje się niejako standardem, zapraszamy Was osobiście do naszego studia w Szczecinie. Razem z pewnością rozwiążemy każdy problem!

O komunikację podczas przygotowań, ceremonii, wesela i sesji ślubnej nie musicie się przejmować. Rozmawiamy w języku angielskim i niemieckim. Praca z parami młodymi o różnej narodowości nie stanowi dla nas problemu.

Stawiamy na klasykę i elegancję. Staramy wtopić się w tłum, pracujemy cicho i skutecznie w taki sposób, by być niezauważalnymi. Wiemy, jak ważny jest dla Was dzień ślubu, dlatego zawsze ubieramy się stosownie.

Pewnie! Jeżeli mieszkacie niedaleko nas, to zawsze warto się spotkać. Bazując na swoim doświadczeniu, jesteśmy dziś niemal pewni, że fotografa i kamerzystę wybiera się nie tylko na podstawie portfolio. Ważne jest również flow. Ta nić porozumienia jest niezwykle ważna na każdym poziomie naszej współpracy. Jeśli dzieli nas zbyt duża odległość, to proponujemy rozmowę online.

Przede wszystkim jesteśmy takimi samymi ludźmi jak Wy. Pracujemy w swobodnej i przyjemnej atmosferze, więc nie musicie stresować się naszą obecnością. Postaramy się zdjąć z Waszych barków, chociaż część rzeczy, którymi możemy zająć się sami. Zapamiętamy wszystkie wytyczne i nasze ustalenia. A jak będziemy mogli coś podpowiedzieć, by było jeszcze lepiej, z pewnością to zrobimy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania?
Napisz do nas!
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

FORMULARZ KONTAKTOWY  strefatworczafotografia
  F
  F