logo Strefa Twórcza Fotografia

Wesele w sobotę? Nie tylko!

scroll bottom

Wesela w sobotę, i to w miesiącu, który w nazwie ma literkę „r” przeszły do lamusa. Pandemia koronawirusa zmienia nastawienie przyszłych nowożeńców. Wasze też? Zastanawiacie się, czy warto organizować wesele w piątek? A może planujecie powiedzieć „tak” w poniedziałek? Wbrew pozorom, to bardzo dobry pomysł. Koniecznie sprawdźcie dlaczego.

Ale to już było…

Do 2020 roku najczęściej wybierane dni tygodnia na ślub to oczywiście soboty. Zdarzały się wówczas imprezy weselne w piątki albo w niedziele, ale nie były to nagminne zjawiska. W polskich zwyczajach przyjęło się, że w sobotę większość gości ma wolne, a w niedzielę każdy zdąży dojść do siebie po nocnych wojażach. Do tego siódmy dzień tygodnia jest dobrym na poprawiny. Wraz z nadejściem pandemii wiele się zmieniło. Często jesteście zaskoczeni obostrzeniami i zakazami, i zastanawiacie się, czy warto zorganizować wesele w czasie pandemii. A jeśli już tak, to jaki dzień tygodnia wybrać, by znaleźć podwykonawców? I żeby goście nie psioczyli, że wesele w środę, to przecież jakiś absurd…

I nagle przypomnieliście sobie, że tydzień ma jednak 7 dni i każdy z nich może być dniem ślubnym. Poniekąd jest na to wytłumaczenie – sale weselne mają 100-procentowe obłożenie w weekendy i innego wyjścia nie ma. A nikt nie chce przekładać ślubu w nieskończoność. Jakie są zatem plusy wesela i ślubu w środku tygodnia?

Ślub w poniedziałek? Dlaczego nie?!

Zacznijmy od początku tygodnia, czyli ślub w poniedziałek. Czy to dobry pomysł? Jasne! Większość podwykonawców ma wolne terminy, ponieważ nie jest to jeszcze bardzo popularny dzień tygodnia. Z powodzeniem zatem znajdziecie fotografa na ślub, kamerzystę, makijażystkę i salę weselną. Dodatkowo u wielu zleceniobiorców cena usług będzie niższa niż w weekend. Wesele w poniedziałek można połączyć z weekendowym wyjazdem. To świetna opcja zwłaszcza wtedy, gdy miejsce imprezy jest oddalone od miejsca zamieszkania. Po wzięciu dwóch dni wolnego można spędzić 4 dni z dala od domu. Dobrze i na chwilę zmienić klimat, prawda?

Niższa cena i większa dowolność – ślub we wtorek lub w środę

Podobnie ta kwestia wygląda, gdy zdecydujecie się na ślub we wtorek lub środę. Poza brakiem przedłużonego urlopu zalety są takie same. Niższe ceny pozwalają w efekcie końcowym zaoszczędzić niezłą sumkę i wykorzystać ją na przykład na podróż poślubną. Prawda, że kusząca propozycja? Środa może być zajęta jeśli wypada przed Bożym Ciałem, który ustawowo jest dniem wolnym od pracy. Wówczas wesele w środę dla potencjalnego gościa, który weźmie dwa dni wolnego – środa i piątek, kończy się dodatkowym 5-dniowym urlopem. Taki mały bonus od państwa młodych… 🙂 Jednak organizując wesele w taką właśnie środę, warto dokonać szybciej rezerwacji terminów. Jest ona dość popularna w ślubnych grafikach. W pozostałe środy w roku nie powinno być większych komplikacji.

Przedłużony weekend – ślub w czwartek

Wesele w czwartek również pozwala trochę zaoszczędzić. A goście po wzięciu dwóch dni wolnego będą mieli 4-dniowy urlop. Po hucznym weselu i równie szalonych poprawinach są jeszcze dwa dni weekendu na odpoczynek i odzyskanie równowagi. Sami przyznajcie, że niektórzy mogą Wam jeszcze podziękować.

Czy warto organizować wesele w piątek?

Do tej pory piątek był najczęściej wybieranym dniem na ślub po sobocie. To wciąż dobry dzień, chociaż ciężko znaleźć podwykonawców, którzy z reguły mają już pełne kalendarze. Warto jednak wiedzieć, że w kościele rzymskokatolickim na wesele w piątek dyspensa jest konieczna. Z pewnością warto spróbować porozmawiać z na ten temat z księdzem.

Pomimo narodowych przyzwyczajeń, które przez niesprzyjające okoliczności trochę się pozmieniały, warto wybrać inny dzień, niż sobotę, na ślub i wesele. Jak sami widzicie, wiąże się to z łatwiejszym znalezieniem podwykonawców, a nawet niższą ceną za usługi. I owszem, może się zdarzyć, że któryś z gości pomyli dni i w ostateczności spóźni się na ślub, ale przynajmniej będzie co wspominać. Pamiętajcie, że wspomnienia tworzą ludzie i pozytywne wibracje, a te w przypadku ślubu i wesela powinny być najważniejsze!

strefatworczafotografia
F
F